Zemin Etüdü Raporu

Zemin Etüdü Raporu

Zemin Etüdü Raporu Nedir ?

Zemin Etüdü Raporu Arazi üzerine yapılacak herhangi bir yapılaşma öncesine mutlaka jeofizik mühendislerince hazırlanması gereken bir rapordur.

Zemin etüdü raporu, zemin üzerine yapılacak inşaatın projelendirilmesi aşamasında hayati bir öneme sahiptir. Bu rapor, deprem sırasında oluşan yüklerin etkisini önceden ön görerek, inşa edilen yapının bu yükleri taşıyabilecek malzeme ve kesitlerden inşa edilmesine rehber olur.

Arazi üzerine yapılan yapıların toprak zemine uyguladığı basınca bağlı olarak zemin üzerinde çeşitli değişiklikler olabilir. Özellikle deprem esnasında oluşabilecek basınçların etkisini önceden ön görmek gerekir. Yapılacak yapının bu yükleri taşıyabilecek malzeme ve özelliklerde inşa edilmesine rehberlik eder.  Yapılacak inşaat çalışmalarında bu hususlar dikkate alınarak planlanması ve gerekli önlemlerin alınması gerekir. Zemin etüt raporu ile zemin emniyet gerilmeleri inceler. Toprak zeminde ve çevresinde incelemeler yapılarak, toprak numuneleri analiz edilerek kayıt altına alınır.

Zemin etüt raporu dikkate alınmadan yapılan yapılaşmalar deprem esnasında veya zamanla istenmeyen olayların yaşanmasına neden olmaktadır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir