Su Arama

Su arama genellikle halk arasında kullanılan bir tabirdir. Bunun yanında Jeofizik Etüt, Su Etüdü,  ya da Jeofizik Rezistivite Etüdü tanımları da kullanılmaktadır.  Bu çalışmalar belirlenmiş bir alan üzerinde yer altındaki suyun tespitine yönelik bilimsel yöntemler kullanılarak yapılan çalışmalardır.

Su arama genellikle yer altına elektromanyetik sinyaller gönderilerek alınan ölçümler belirli formüller kullanıldıktan sonra kağıda dökülüp, kayaçların önceden belirlenmiş sabit elektrik geçirimlilik değerleri ile karşılaştırmalar yapılarak arazinin yapısı hakkında fikir sahibi olunmasını sağlamaktır. Örneğin herhangi bir derinlikte su bulunması durumunda o bölgenin elektrik geçirgenlik değeri çok yüksek olacaktır. Böylelikle o bölgede su bulunduğu şeklide yorum yapılabilmektedir. Aynı yöntemle yer altındaki boşluklar, petrol ve gaz gibi diğer faktörlerde elektriğin hızlı iletilmesine sebep olabilmektedir.

Gelişim Yer Bilimleri; Maden arama , Zemin etüt , Su arama firmaları arasında her zaman getirdiği yeniliklerle sektöründe öncü firma oluştur.